שילוב בישראל: חשיבות המשך עבודת המשלבות אחר הצהריים עם הילד בבית

בדו"ח וועדת דורנר, שעסק בהרחבה גם בנושא השילוב, מצויין כי במהלך שנת 2008 שולבו בחינוך הרגיל בישראל 75,000 תלמידים בעלי צרכים מיוחדים בגילאי 3-18. 900 מהם היו על הרצף האוטיסטי (PDD). לקויות אחרות כללו לקויות למידה, מעוכבי שפה, מעוכבי התפתחות, תלמידים בעלי נכויות פיסיות קשות, תלמידים עם פיגור, כאלו בעלי הפרעות נפשיות קשות וגם בעלי לקויות ראייה ושמיעה.

הדו"ח התייחס בהרחבה לפער שבין הצרכים בפועל של הילדים המשולבים לבין תקצובם במשך השנים. בין השאר עסק הדו"ח באפליה התקציבית רבת השנים שבין החינוך המיוחד (המתוקצב בסכומים גבוהים יחסית) לבין השילוב (המתוקצב בחסר).

קרא עוד...
 
השקעה בטיפול באוטיזם

למה משתלם למדינות להשקיע כסף רב בטיפול בילדים אוטיסטים בגיל צעיר?

מחקרים עדכניים מראים שהשקעה משמעותית בטיפולים בילדים בעלי צרכים מיוחדים בגילאים הצעירים, לא רק מקדמת את הילדים באופן משמעותי קדימה, אלא חוסכת כסף רב לחברה בעתיד. במקום שהבגיר יהיה תלוי בשירותי סיעוד של המדינה ולא יתרום לכלכלה, הרי שעבודה משמעותית בגילאים הצעירים עשויה לקדם את הילד באופן כזה שיאפשר לו בעתיד הרחוק יותר להשתלב בשוק העבודה ולתרום לכלכלה; וכמובן, ככל שהוא עצמאי יותר, התלות שלו בשירותי הרווחה והסיעוד במדינה פוחתים, מה שמביא לחיסכון במשאבים שהמדינה צריכה להשקיע בו כבגיר.

קרא עוד...
 

המצגת המצורפת היא פרזנטציה שערכתי בפני ועדת דורנר בשנת 2008. ועדת דורנר הוקמה ע"י שרת החינוך דאז, הגברת יולי תמיר, על מנת לדון מחדש בתחום החינוך המיוחד בישראל.שילוב

קביעת מנגנונים לתקצוב השירות ושדרוג המערך הטיפולי לתלמידים עם צרכים מיוחדים – נקודת המבט של הורה

(מאת: עופר זאבי, הורה לתאומות PDD ומנהל "מרכז שי", פברואר 2008)

רקע

  • · משבר נוכחי (גידול חד בכמות הילדים המאובחנים כאוטיסטים).
  • · משבר עתידי (מה יקרה כשהדור הנוכחי יהיה בגיר-פתרונות דיור, תעסוקה וכולי).
  • · הממסד מעניק\מסבסד מעט מאוד טיפולים. התוצאה: ילדים לא מטופלים באופן אינטנסיבי ולכן לא מתקדמים באופן משמעותי.

קרא עוד...
 

בחודש אוגוסט 2010 הלך לעולמו, בגיל 83, ד"ר אייבר לובאס, הפסיכולוג הנודע מקליפורניה שפיתח את הגישה הטיפולית באוטיזם הידועה כיום כ-ABA. לובאס, פרופסור לפסיכולוגיה באוניברסיטת קליפורניה (UCLA), היה החוקר הראשון שהציע שניתן לטפל בלקות האוטיסטית ואף לקדם באופן משמעותי את האוטיסטים בתפקודים שונים.

העבודה שלו זכתה לתשומת לב גדולה ביותר בשנת 1987, עת הוא פרסם את המחקר פורץ הדרך שלו "הגישה ההתנהגותית ותפקוד אינטלקטואלי וחינוכי נורמלי בילדים אוטיסטים צעירים". במחקר כתב ד"ר לובאס שלאחר שעות טיפול רבות, ילדים אוטיסטים מסוימים הצליחו לתפקד באופן קרוב ביותר לנורמה בבית ובכיתות לימוד רגילות.

קרא עוד...
 
משבר אוטיזם בארה"ב


כתב העת האמריקני הנודע "פדיאטריקס" דיווח כי, בהקשר של אוכלוסיית האוטיסטים במדינה, נרשם לראשונה בשנת 2010 יחס של 1:100. המשמעות היא שעל כל 100 תינוקות בריאים, נולד ילד אחד שיאובחן בהמשך כאוטיסט. מה שמדאיג בנתונים אלו, היא העובדה שהיחס הזה נמצא בעלייה מתמדת. לפני 15-20 שנה דובר על יחס של 1:10,000, אבל הנתון הזה השתנה בקצב מדאיג, עלה בהתמדה משנה לשנה והגיע, כאמור, ליחס של 1:100.

קרא עוד...
 

מחסור במטפלים בגישת ה-ABA בישראל

בשנים האחרונות, כתוצאה מן הגידול החד בכמות הילדים המאובחנים בעלי לקות התפתחותית נרחבת, נוצר ביקוש רב למטפלים בגישת ה-ABA. הערכות של גורמים בענף מדברות על מחסור של בין 500-1000 מטפלים מדי שנה בכל הארץ.

לפי נתונים רשמיים של משרדי הבריאות והרווחה בישראל, יש בישראל מעל ל-6000 אוטיסטים מדווחים. הנתונים מדברים על יחס של 1:220, כלומר ילד אחד שיאובחן כלוקה באוטיזם על כל 220 לידות תקינות.

קרא עוד...